SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD NAJLEPSZYCH ANGLOJĘZYCZNYCH PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

Jednym z przydatniejszych narzędzi służących immersji, o ile nie jesteśmy szczęśliwcami zamieszkującymi kraj anglojęzyczny, jest og...






Jednym z przydatniejszych narzędzi służących immersji, o ile nie jesteśmy szczęśliwcami zamieszkującymi kraj anglojęzyczny, jest oglądanie filmów anglojęzycznych.

Widzę jednak kilka problemów związanych z zostaniem pełnoetatowym kinomanem:

  • Rzadko kiedy dysponujemy czasem by obejrzeć film pełnometrażowy;
  • Film nie gwarantuje poprawności językowej (ma to swoje wady i zalety)
  • Film związany luźno z daną dziedziną niekoniecznie wykorzystuje "branżowe" słownictwo;
  • Po pierwszych 20 minutach oglądania dramatycznie spada nasz czas atencji, w związku z tym mniej efektywnie przyswajamy nowe słownictwo i struktury gramatyczne;
  • Łatwiej o zniechęcenie (panika, o której pisałam w poprzednim poście), szczególnie na niższych poziomach zaawansowania;
  • Nie zawsze istnieje możliwość odsłuchania filmu z anglojęzycznym lektorem i angielskimi napisami - główny grzech dystrybutorów w Polsce.
Od około pięciu lat można zauważyć rozkwit mniejszych i większych projektów edukacyjnych. O konferencjach TED czy TEDx słyszał prawie każdy bardziej dociekliwy użytkownik internetu, istnieje natomiast znacznie więcej projektów godnych polecenia.

W niniejszym poście skupimy się na projektach, które szczególnie przypadły mi do gustu i które regularnie wykorzystuję podczas zajęć.

TED, TEDx, TED-Ed & pokrewne sub-kanały

TED jest organizacją nonptofit oddaną rozpowszechnianiu nauki, zwykle w formie krótkich wykładów (18 lub mniej minut). TED rozpoczął się w roku 1984 jako konferencja, podczas której doszło do spotkania Technologii, Rozrywki oraz Designu. Dziś TED obejmuje niemal każdy możliwy temat - od nauk ścisłych do biznesu, aż do problemów globalnych - w ponad 100 językach. W międzyczasie, przeprowadzane niezależnie konferencje TEDx, pomagają w rozpowszechnianiu wiedzy w społecznościach na całym świecie.
TED > Our Organisation

TEMATYKA: Absolutnie wszystko o czym tylko można pomyśleć. Przynajmniej jeden temat z każdej większej dziedziny nauki.
STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA: Zróżnicowany. Od A2 do C2, również Business English.
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ: Kilkanaście, rzadziej kilka minut
TYP: Wykłady/animacje
NAPISY: Ponad 100 języków, również British English i American English
ATRAKCYJNOŚĆ MATERIAŁÓW: Piątka z plusem, TED przeprowadza dużą selekcję materiałów aby zaoferować najbardziej interesujące treści.

Wszystkie wykłady TED (klik)

 
Subiektywna ocena użyteczności w nauce języka angielskiego:

 

The School of Life


The School of Life jest poświęcony rozwijaniu inteligencji emocjonalnej za pomocą kultury. Odnosimy sięto takich problemów jak znalezienie dającej satysfakcję pracy, opanowanie sztuki budowania związków, rozumienie własnej przeszłości, osiąganie wewnętrznego spokoju i rozumienie oraz, tam gdzie jest to konieczne, zmienianie świata na lepsze.
The School of Life > About Us

TEMATYKA: Filozofia wschodu, związki, własne ja (self), praca i kapitalizm, filozofia, sztuka i architektura, popkultura, historia, literatura, komedia, socjologia, politologia, psychoterapia.
STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA: A1-B2, rzadko C1+
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ: Kilka minut
TYP: Animacje
NAPISY: British English, rzadziej j. hiszpański. Napisy tworzone są przez wolontariuszy. Obecnie większość lekcji nie posiada napisów.
ATRAKCYJNOŚĆ MATERIAŁÓW: Ciekawe spojrzenie na powszechne problemy.
Krótka forma czasem jest aż za krótka - chciałoby się na dany temat dowiedzieć czegoś więcej. ;)

Wszystkie animacje The School of Life (klik)

Subiektywna ocena użyteczności w nauce języka angielskiego:
 


 MIT Video

Strona MIT Video - rozwijana i nadzorowana przez MIT News Office - zbiera i  udostępnia nagrania stworzone przez biura, laboratoria, centra oraz administrację Instytutu. Są to między innymi filmy dokumentalne, nagrania eventów, wykładów akademickich i wiele, wiele innych. 

TEMATYKA: Nauki ścisłe, przyrodnicze, technologie, przedsiębiorczość, historia MIT, nauki humanistyczne - poziom akademicki
STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA: C1-C2
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ: Kilkanaście minut - godzina
TYP: Wykłady, krótkie filmy dokumentalne, wywiady, konferencje naukowe
NAPISY: Brak napisów
ATRAKCYJNOŚĆ MATERIAŁÓW: Główny minus MIT Video - w większości archiwum stanowią nagrania wykładów o niskiej jakości dźwięku/obrazu.

Wszystkie nagrania MIT Video (klik)
 
Subiektywna ocena użyteczności w nauce języka angielskiego:


Khan Academy

Khan Academy oferuje ćwiczenia, filmy instruktażowe oraz spersonalizowane narzędzia umożliwiające naukę we własnym tempie, poza środowiskiem klasy. Stawiamy czoła, matematyce, naukom ścisłym, programowaniu, historii, historii sztuki, ekonomii i innym dziedzinom nauki. Jesteśmy partnerami takich instytucji jak NASA, The Museum of Modern Art, The California Academy of Sciences i MIT aby móc zaproponować jak najbardziej wyspecjalizowane treści. 

TEMATYKA: Wszystkie dziedziny nauki, od szkoły podstawowej do poziomu akademickiego

STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA: Zróżnicowany. Od A2 do C2, również Business English.
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ: Mini-wykłady po kilka-kilkanaście minut, połączone w lekcje po kilka wykładów każda
TYP: Wykłady z wykorzystaniem wirtualnej tablicy
NAPISY: Ponad 50 języków
 ATRAKCYJNOŚĆ MATERIAŁÓW: Znużyć może forma - wykłady przedstawiane za pomocą rysunków na tablicy wirtualnej. Z drugiej strony jest to bardzo przejrzysty sposób przekazania wiedzy.

Wszystkie lekcje Khan Academy (klik)

Subiektywna ocena użyteczności w nauce języka angielskiego:



 NASA

NASA's Vision: We reach for new heights and reveal the unknown for the benefit of humankind.
NASA.gov > About NASA


TEMATYKA: Nauki ścisłe, inżynieria, technologie, badanie przestrzeni kosmicznej i wiedza popularnonaukowa

STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA: Od A1 (pojedyncze treści skierowane do młodszych odbiorców) do C2
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ: Kilkanaście minut - godzina
TYP: Wykłady, wywiady, krótkie animacje, filmy dokumentalne
NAPISY: Brak napisów
ATRAKCYJNOŚĆ MATERIAŁÓW: Podobnie jak w przypadku MIT Video, NASA udostępnia głównie wywiady z pracownikami. Na duży plus wszystkie transmisje pochodzące z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Wszystkie materiały udostępnione przez NASA (klik)

Subiektywna ocena użyteczności w nauce języka angielskiego:  

  

 
 TeacherTube

Po etapie beta testów trwających prawie dwa miesiące, TeacherTube został oficjalnie uruchomiony 6 marca 2007 roku. Naszym celem jest stworzenie wirtualnej społeczności służącej dzieleniu się filmami instruktażowymi. Chcemy sprostać potrzebom nauczycieli, szkół i uczących się samodzielnie w domu.
Teacher Tube > About Us

TEMATYKA: Wszystkie dziedziny nauki, od szkoły podstawowej do poziomu akademickiego
STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA: Od A2 do C2
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ: Kilka-kilkanaście minut
TYP: Wykłady
NAPISY: Brak napisów
ATRAKCYJNOŚĆ MATERIAŁÓW: Nie do końca dopracowana strona. Materiały nagrywane są często amatorsko, bez przygotowania technicznego. Nie oceniając jednak książki po okładce, przekazywane treści są wartościowe.

Wszystkie wykłady TeacherTube (klik)

Subiektywna ocena użyteczności w nauce języka angielskiego:   



Vox

Vox.com jest serwisem informacyjnym, który pomaga ci przebrnąć przez szum informacyjny i zrozumieć co naprawdę napędza wydarzenia opisywane w nagłówkach gazet.
Youtube Vox > Understand The News

TEMATYKA: Wiadomości ze świata, zagadnienia popularnonaukowe, polityka, sport, sprawiedliwość, ekonomia, nauki przyrodnicze, świat, wywiady
STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA: Od A2 do C2
ŚREDNIA DŁUGOŚĆ: Kilka minut
TYP: Wywiady, animacje, krótkie reportaże
NAPISY: Brak napisów
ATRAKCYJNOŚĆ MATERIAŁÓW: Kopalnia wiedzy na temat świata, w tym nieciekawe tematy przedstawione w arcyciekawy sposób.

Wszystkie materiały Vox (klik)

Subiektywna ocena użyteczności w nauce języka angielskiego:   


Podsumowanie rankingu 

Zdecydowanie najlepszymi projektami edukacyjnymi mogącymi służyć przy okazji nauce języka angielskiego są TED, Khan Academy, Vox i The School of Life. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy The School of Life oraz Vox zadbają o większą ilość napisów; już teraz stanowią silną konkurencję dla TED-Ed.

Niezależnie od wybranego źródła, każde zetknięcie się z językiem angielskim w formie autentycznych materiałów, czy to filmu, czy wykładu, czy animacji, jest wartościowe. Jeśli jednak nie macie czasu na obejrzenie kolejnego odcinka serialu czy wybranej pozycji z klasyki kina anglojęzycznego, wybierzcie kilkuminutowy wykład, który być może, poza ewidentną wartością edukacyjną, w małym stopniu zmieni wasze życie. :)



 

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Siedzę sobie już trochę na Tym Twoim blogu dzisiaj, podpatruję i wielkie dzięki za ta stronkę!Uwielbiam wykorzystywać materiały filmowe na lekcjach, do tej pory były to tylko filmiki z podręcznika, nie miałam siły przekopywać się przez miliony matariałow rozproszonych po całym youtubie. a tu proszę, le voila!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. You're welcome. :)
      A najprościej jest tak: słowa kluczowe dot. tematu lekcji wpisane do youtube'a -> filtry -> Subtitles/CC + Short (<4 minutes)

      Umarłabym z nudów od podręcznikowych filmików. :D

      Usuń

Flickr Images